Památník na Ploštině (foto: Jakub Višňa) |
Ploština je osada spadající do katastru obce Drnovice, která leží 3 km severně od Drnovic, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada, v níž žilo několik desítek lidí. 19. dubna 1945 (tedy jen několik dní před koncem války) byla osada za přechovávání a podporu partyzánů vypálena německými okupanty. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel.
Po válce zde bylo pro pozůstalé postaveno několik nových domů, ale každodenní život se sem už nevrátil. V 70. letech byla Ploština vyhlášena Národním kulturním památníkem. Dominantou celého místa je památník obětem II. světové války a okupace ze zlínského okresu, který byl vybudován na malém návrší nad osadou v roce 1975 k 30. výročí osvobození a nově zrekonstruován v roce 2008. Upomínkou na samotnou ploštinskou tragédii je kaple se jmény zavražděných pasekářů.
Podrobnější popis událostí roku 1945 na Ploštině nalezneze zde >>>
Kaple Panny marie Bolestné na Ploštině (foto: Tomáš Hruš) |
Smrt si neříká Engelchen
Jak to bylo doopravdy s vypálením partyzánské obce odkrývají zajímavé dokumenty České televize. Unikátní osobní svědectví vyvracejí mýty o hrdinství partyzánů a popisují události, které předcházely vypálení osady Ploština na Zlínsku, pobyt partyzánů, jejich spolupráci s místními obyvateli, poválečnou situaci a akci StB "Světlana".Partyzánský odboj za druhé světové války byl u nás ještě nedávno popisován lživě a velmi účelově. Na jednu z bolestných událostí skoro na konci války vzpomínají i svědkové, kteří o ní dosud z různých důvodů nemluvili. Uvidíme rovněž archivní materiály Státní bezpečnosti a snad poodkryjeme skutečnou úlohu partyzánů, konfidentů gestapa i obyčejných horalů, kteří také psali naše nedávné dějiny.
Oba filmy odkrývají historickou zkušenost: totalitní režimy, jako komunismus a nacismus, stály na stejných, všeho schopných lidech.
Ploština - krvavá paseka
Smrt si říká Tutter
Dokumentární, Česko, 2005, 57 min, Režie: Jaroslav Bařinka
No comments:
Post a Comment
Thanks for comment and see you in ORIENT EXPRESS